"Divoká karta" (v Karolínce pod názvem Geobotanika speciální )

Semestr: zimní i letní
SIS: B120P103
Celkový rozsah: 0/1 hodin
Další přednášející: každý semestr někdo jiný

Tato přednáška je pro zájemce o hlubší vědomosti v rostlinné ekologii a geobotanice. Zveme na ni každý semestr jednoho externího přednášejícího, aby mluvil o své bezprostřední práci a měl k disposici celý přednáškový běh sám. (já jen dávám dohromady program).

Povaha podniku

Cílem každého běhu je podat podrobnější výklad nějakého oboru/problému, než je možné učinit na běžných přednáškách, a ukázat, jak se v tomto konkrétním případě "dělá věda". Smysl přednášky je zejména ukázat, co je v konkrétním případě na zkoumané věci zajímavé, a proč je to zajímavé. Volba tématu je zcela na přednášejícím. Přednáška mívá zpravidla tři části:

Takto pojatá přednáška umožní (i když to vždy do značné míry záleží na přednášejícím):

Velmi doporučuji účast nejen těm, kdo mají k přednášenému tématu skutečně blízko svou prací a zájmem; právě naopak se domnívám, že právě takováto přednáška umožňuje rozšíření obzorů a doplňuje tak systematičtěji koncipované přednášky. Samozřejmě je možné ji navštěvovat/si zapsat vícekrát po sobě; přednášející pro celý školní rok (někdy i s výhledem na další roky) jsou známi již v září.

Přednáška je plánována jako jednohodinovka; to úředně vzato dává za semestr 12 hodin, které si přednášející zpravidla seskupí do 1-3 bloků. Jejich délka je pak spíš věcí povahy přednášeného problému, způsobu jeho pojednání a dohody žáků s přednášejícím.
 

Dosavadní program Divoké karty:
 

1999/2000
zimní semestr: Leoš Klimeš, BÚ AV ČR, Třeboň
letní semestr: Vlasta Jankovská, BÚ AV ČR, Brno
2000/2001
zimní semestr: Milan Chytrý, PřF MU Brno
letní semestr: Jan Lepš, BF JčU, České Budějovice. Syllabus.
2001/2002
zimní semestr: Jiří Sádlo, BÚ AV ČR, Průhonice (Od fytocenologie k historické diverzitě vegetace). Syllabus.

letní semestr: Petr Šmilauer a Marie Šmilauerová, BF JčU, České Budějovice (Ekologie v podzemí lučního společenstva: zdroje živin a mykorhizní symbióza v terénních experimentech).  Syllabus.

2002/2003
zimní semestr: Jiří Kolbek, BÚ AV ČR, Průhonice (Vegetace východní Asie: pokus o rozetnutí Gordického uzle). Syllabus ve formátu MS Word. Tato divoká karta se bohužel nekonala.

letní semestr: Vojtěch Novotný, BF JčU, České Budějovice (Vegetace tropických lesů a její konzumenti: ekologie druhově nejbohatších suchozemských ekosystémů). Syllabus ve formátu MS Word. Další informace o projektu na Papui Nové Guineji jsou na http://www.entu.cas.cz/png/index.html.

2003/2004

zimní semestr: odpadlo

letní semestr: Zdenka Hroudová, Botanický ústav AV ČR (Od rybniční vegetace k ekologické diferenciaci blízce příbuzných taxonů a naopak). Syllabus ve formátu MS Word. Další informace o souvisejících projektech jsou na http://www.ibot.cas.cz/research/bolboschoenus/index.htm.

2004/2005

zimní semestr: Karel Prach, Biologická fakulta JčU (Ekologie obnovy). 17. - 18.1. 2005. Začátek v 10,00, posluchárna bude ještě specifikována. Zde je syllabus.

letní semestr: Václav Cílek, Geologický ústav AV ČR (Exkurse do Prokopského údolí s přednáškou a povídáním o krajině, archeologii, morfologii). Exkurse se bude konat 13. května v pátek.

2005/2006

zimní semestr: Milan Chytrý a Lubomír Tichý, PřF MU Brno, (Klasifikace vegetace pomocí fytocenologických dat). Syllabus je zde, manuál pro práci s programem Juice zde.

letní semestr: Jitka Klimešová, BÚ AV ČR, Třeboň. (Architektura rostlin). Zde je syllabus. Bude se konat ve dnech 6.4. (odpoledne) a 7.4. (dopoledne); na přednášku navazuje exkurse dne 26.4. Přednáška začíná 6.4. v jednu hodinu odpoledne u mě v místnosti.

2006/2007

zimní semestr: Michal Hájek, PřF MU Brno, (Ekologie rašelinišť). Bude se konat 23. - 24.1. 2007. Posluchárna bude ještě specifikována. Abstrakt je zde. Informace o pracovní skupině rašelinišť Michala Hájka jsou zde.

letní semestr: Tomáš Kyncl, Brno (Úvod do dendrochronologie a dendroekologie). Syllabus je zde. Bude se konat v pondělí 23.4. a ve čtvrtek 26.4. V oba dny od 9:00. Místo konání bude ještě oznámeno. Další informace o dendrochronologii jsou zde.

2007/2008

zimní semestr: Jan Roleček, PřF MU Brno, (Vegetace středoevropských nížinných lesů v historických a geografických souvislostech). Bude se konat 30.-31. 1.(-1.2.) 2008.

letní semestr: Jiří Doležal, Botanický ústav AV ČR Třeboň (Dynamika jehličnatých lesů boreální a temperátní zóny- předběžný název).

2008/2009

zimní semestr: Stanislav Mihulka, PřF JčU české Budějovice, (Fylogenetika v ekologii). Bude se konat 20 a 21 února, včetně praktika. Styčný důstojník je Zita Červenková.

letní semestr: Josef Elster, Botanický ústav AV ČR Třeboň (Polární ekologie). Anotace je zde. Bude se konat 2. a 3. dubna (čtvrtek a pátek) v seminariu katedry botaniky od 9,00. K druhému dni přednášky si přečtěte tyhle dva články: Kaštovská et al. a Etoril et al.

2009/2010

zimní semestr: Jana Jersáková, PřF JčU České Budějovice, (Interakce rostlin a opylovačů). Anotace je zde. Bude se konat 25-27.1.2010 (pondělí až středa), posluchárna a další naležitosti budou ještě oznámeny.

letní semestr: Hana Šantrůčková, PřF JčU České Budějovice [Zásoby uhlíku v půdách Sibiřské tundry - proc se o ne zajímat? (Kapitoly z globálního uhlíkového cyklu)].

2010/2011

zimní semestr: David Zelený, PřF MU Brno, (Pokročilé zpracování databázových dat).

letní semestr: Michal Hejcman, AF ČZU [Úvod do zemědělství].

2011/2012

zimní semestr: Péter Szabó, BÚ AV ČR, (Historická ekologie). Anotace je zde. Bude se konat 16.3. a 23.3. (po oba pátky celý den) v semináriu, hodina bude ještě oznámena.

letní semestr: Miroslav Svoboda, FLD ČZU Praha [Ekologie a management lesů střední Evropy]. Anotace je zde. Bude to blokove, ve dnech 13.4., 20.4., a 27.4., od deviti hodin v seminariu katedry botaniky. Součástí bude také exkurze.

 

 

 

 

Krom toho se konají (divokým kartám podobné) kursy pro doktorandy s přednášejícími ze zahraničí (víc informací zde).

Domovská stránka